سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
پنجشنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷
تاریخ قمری :
الخميس / 11 جماد أول / 1440
تاریخ میلادی :
Jan 17 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

دوشنبه, 08 خرداد 1396 13:00

کدام رب سالم تر است رب خانگی یا کارخانه ای؟

 

کدام رب سالم تر است بخریم رب خانگی یا کارخانه ای؟

مدتی است که افراد ترجیح می‌دهند از رب‌های خانگی به جای رب های آماده استفاده کنند. از نظر آنها رب خانگی سالم تر است. آیا واقعاً همین طور است؟ در ادامه بیشتر راجع به این امر توضیح می‌دهیم.

 

رب تقلبی را چگونه تشخیص دهیم؟

مدت هاست که بعضی افراد سعی کرده‌اند میزان استفاده از محصولات کارخانه‌ای را در برنامه غذایی خود کاهش دهند، به‌ همین دلیل به محصولات خانگی روی آورده‌اند. یکی از این تغییر رویکردها استفاده از رب‌های خانگی است. البته این کار می‌تواند در ارتقای سلامت افراد تاحدودی مؤثر باشد، چرا‌ که مصرف برخی محصولات به‌ صورت تازه و ارگانیک خاصیت بیشتری به همراه دارد، اما نباید فراموش کرد زمانی این امر خوب و تأیید شده است که افراد از سلامت و بهداشت محصولات خانگی مطمئن باشند.

 

در صورتی که احتمال آلودگی برخی محصولات خانگی که به‌صورت عمده‌ و بدون هیچ نظارتی به فروش می‌رسند بسیار زیاد است، در این شرایط می‌توان گفت محصولات کارخانه‌ای نسبت به این محصولات ارجح‌تر هستند، چرا‌ که مدتی است در بسیاری از خبرگزاری ها مصرف بی رویه از بنزوات سدیم در رب‌های خانگی خبرساز شده است. 

 

مصرف ماده‌ای که اگر بدون نظارت ارگان های مربوطه و در اندازه غیراستاندارد مصرف شود می‌تواند عوارض مختلفی را برای سلامت شهروندان به همراه داشته باشد. اگر شما هم از جمله علاقه مندان رب های خانگی هستید و از این رب ها برای تهیه غذاهای خانگی استفاده می‌کنید با ما همراه باشید تا با همه زیروبم‌ها و راهکارهای شناسایی رب گوجه‌فرنگی سالم از تقلبی آشنا شوید.

 

مراقب باشید گوجه کال به خوردتان ندهند!

برای درست کردن رب اولین و مهم‌ترین مقوله گوجه فرنگی مرغوب است، برای همین باید گوجه‌ها رسیده و آبدار باشند. متأسفانه برخی افراد سودجو برای تهیه رب‌های خانگی که قصد فروش آنها را دارند، از گوجه‌های کال یا گوجه‌هایی که بعضی از قسمت‌هایش سبز‌ رنگ است، استفاده می‌کنند. باید بدانید که این قسمت‌های سبز‌رنگ دارای ماده‌ای سمی به نام سولانین هستند که این ماده قادر است سلامت افراد را به‌خطر بیندازد، به همین خاطر چه در تهیه رب‌های خانگی و چه کارخانه‌ای حتماً باید از گوجه‌فرنگی‌های رسیده استفاده شود.

 

التهاب دستگاه گوارش با رب کال

سولانین ماده‌ای سمی است که مصرف آن برای انسان عوارض زیادی  را به‌همراه دارد که مهم‌ترین آن ملتهب شدن روده و معده است، اما غیر از این مشکل، این ماده قادر است افراد را با مشکلاتی ازجمله  ناباروری، التهاب پوست، گشادی کبد، شکم درد و... مواجه کند.

 

روش پخت رب خیلی مهم است؟

رب گوجه‌ فرنگی خواص زیادی دارد؛ یکی از مهم‌ترین خاصیت آن وجود آنتی‌اکسیدانی با نام لیکوپن است. این ماده در اکثر میوه‌های قرمز یافت می‌شود اما منبع اصلی این ماده در گوجه فرنگی است. همان‌ طور که می‌دانید برای تهیه گوجه‌ فرنگی حرارت یکی از مهم‌ترین مرحله در تهیه رب است که در این مرحله به دلیل دریافت حرارت، لیکوپن آزاد می‌شود، یعنی خاصیت آنتی اکسیدانی‌اش افزایش پیدا می‌کند، به‌همین دلیل می‌توان ادعا کرد رب گوجه فرنگی یکی از محصولاتی است که به‌دلیل این فرایند، می‌تواند در سلامت افراد نقش مهمی داشته باشد.

 

اما در اکثر اوقات رب‌هایی که در خانه و زیرنظر افراد غیرمتخصص تهیه می‌شود، میزان حرارت بیش از حد نیاز است؛ در این صورت می‌توان گفت رب گوجه‌فرنگی که بیش از حد نیاز در معرض حرارت باشد، نه‌تنها فاقد آنتی‌اکسیدان است بلکه دیگر جز مواد مغذی هم به‌ حساب نمی‌آید. با توجه به شرایط ذکر شده، اگر از مرحله ساخت رب‌های خانگی اطمینان ندارید، بهتر است از رب‌های کارخانه‌ای استفاده کنید.

 

بنزوات سدیم در رب خانگی!

یکی از افزودنی‌هایی که روند کپک زدن محصولات را به تعویق می‌اندازد، بنزوات سدیم است که ماده‌ای شیمیایی است. البته خود گوجه‌ فرنگی دارای اسید بنزوئیک است؛ اما به میزانی نیست که از روند کپک زدن جلوگیری کند، به‌ همین دلیل برخی افراد سودجو سعی بر این دارند با ماده نام برده شده این ‌میزان سرعت روند کپک‌ زدن رب‌های گوجه‌ فرنگی را به‌ تعویق بیندازند. اما نمی‌دانند که میزان مجاز مصرف این ماده چقدر است.

 

مصرف بنزوات سدیم چه عوارضی دارد؟

اما میزان استفاده از این ماده شیمیایی در محصولات غذایی بسیار حائز‌ اهمیت است و اگر در غلظت ‌یک‌ دهم‌ درصد و کمتر مورد‌ استفاده قرار بگیرد، هیچ مشکلی برای سلامت افراد ایجاد نمی‌کند، اما اگر این مقدار بیش از حد باشد، بنزوات سدیم می‌تواند با اسیدسیتریک ترکیب شود و ترکیب بنزل درست کند که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سرطان‌زاست. این ترکیب علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های گوارشی و کبدی را هم برای افراد در پی دارد، چون افراد غیر متبحر و غیرکارشناس از این ماده شیمیایی استفاده می‌کنند با میزان استاندارد آن آشنا نیستند و برای اینکه به هدف خود، یعنی عدم کپک زدن محصولات، برسند از بنزوات سدیم به میزان بیشتری استفاده می‌کنند.

 

می‌خواهید این سموم را دفع کنید؟!

یکی از بهترین راه‌های دفع سموم نوشیدن آب زیاد است یعنی بین 8 تا 12‌ لیوان باید روزانه آب بنوشید. این کار باعث پاکسازی کلیه می‌شود. برای پاکسازی سیستم گوارشی و کبد بهتر است از مواد آنتی‌اکسیدانی از‌ جمله میوه و سبزیجات استفاده کنید. غیر از نوشیدن آب، اگر فردی احساس کند سمومی وارد بدنش شده است، برای پاکسازی بهتر است روزانه حداقل بین دو تا سه لیوان شیر یا ماست کم چرب مصرف کند.

 

پودر زرشک را جایگزین رب گوجه‌ فرنگی کنید!

به طور کلی اگر به رب مرغوب و معتبری دسترسی ندارید، می‌توانید به جای آن از پودر زرشک مصرف کنید. همچنین افرادی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند، نمی‌توانند از گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی به میزان فراوان استفاده کنند. به این دلیل که در گوجه‌فرنگی اگزالات وجود دارد و این ماده افراد را مستعد تشکیل سنگ کلیه می‌کند.

  

مراقب رنگ‌ های غیر مجاز هم باشید

وقتی از گوجه فرنگی ها نامرغوب برای تهیه رب استفاده می‌شود، امکان دارد رنگ این محصول با رنگ اصلی آن کمی متفاوت باشد. به‌ خصوص که برخی افراد سودجو ممکن است به‌ جای گوجه‌ فرنگی از محصولات دیگری مثل کدو، نشاسته و‌... استفاده کنند. در این شرایط برای رنگی بهتر، این افراد متوسل به رنگ‌های خوراکی یا غیر‌مجاز می‌شوند. 

اگر رنگ‌ خوراکی‌ها در دوز مناسب مورد‌ استفاده قرار نگیرد، مشکلات جسمانی زیادی را برای افراد به‌ خصوص مشکلات گوارشی، کبد و کلیه به‌ وجود می‌آورد. اگر می‌خواهید از رب خانگی استفاده کنید بهتر است خودتان در خانه انجام دهید تا با اصول بهداشتی و بدون تقلب تهیه شود. 

 

اگر می‌خواهید رب خانگی‌تان دچار کپک‌زدگی نشود، بهتر است روی رب را با یک لایه نازک روغن بپوشانید. در این صورت روند کپک‌زدگی به تأخیر می‌افتد. همچنین رب‌ها باید در ظروف شیشه‌ای نگهداری شوند. ظروف فلزی، حلبی و آلومینیومی ظروف مناسبی برای نگهداری رب‌ها به‌ خصوص رب‌های خانگی نیستند. حتی رب‌های صنعتی هم زمانی که در رب باز می‌شود باید محتویات آن در ظرف شیشه ای منتقل شود.

 

رب گوجه فرنگی کپک زده را دور بریزید!

 کپک ریشه‌های بسیار طولانی و درازی دارد که به عمق ماده نفوذ پیدا می‌کند، برای همین باید کل ظرف رب یا هر ماده دیگر را که کپک زده دور بریزید، چرا‌ که با چشم مسلح عمق ریشه کپک قابل مشاهده نیست، بنابراین باید کل ظرف را معدوم کرد. در غیر این صورت مصرف محصولات کپک‌زده به‌ دلیل اینکه دارای سموم قارچی مثل آفلاتوکسین هستند، فرد مصرف‌کننده را مستعد سرطان مخصوصاً سرطان کبد می کنند.

 

تشخیص رب مرغوب از طریق رنگ!

رب چه خانگی و چه کارخانه‌ای باید رنگ طبیعی گوجه‌ فرنگی را داشته باشد؛ یعنی نه خیلی قرمز باشد که در این صورت نشان‌ دهنده استفاده از رنگ‌های افزدونی است و ‌نه خیلی ارغوانی باشد زیرا که در این صورت می‌توان گفت از گوجه‌های نامرغوب استفاده شده است. باید حد وسط یعنی بین رنگ های صورتی و قرمز باشد.

 

رب باید داخل روغن پخش شود!

وقتی رب گوجه‌ فرنگی داخل روغن خوب پخش شود، یعنی رب مرغوبی است. اما اگر رب در روغن حالت گلوله گلوله شود،  نشان دهنده کیفت بد رب گوجه‌ فرنگی است که ممکن است غیر از گوجه‌ فرنگی از ترکیبات دیگری مثل کدو، نشاسته و‌... استفاده شده باشد. اگر رب را داخل روغن حرارت دهید و نقاط سیاه‌رنگی داخل روغن تشکیل شوند، بازهم این حالت نشان دهنده پایین بودن کیفیت رب است که حاوی ناخالصی های بسیاری است.

 

این موارد پارامتری‌هایی هستند که غیر از اینکه در قوطی را باز می‌کنید، می‌توانید از این طریق مرغوبیت آن را چک کنید.

  

افزودنی های مجاز را بشناسیم

به‌ طور کلی افزودنی‌ها  به دو دسته تقسیم  بندی می‌شوند: یکسری از آنها به هیچ عنوان نباید به هیچ ماده غذایی افزوده شوند. اما سری دوم،  در برخی مواد غذایی به اندازه مشخص و به میزان کم مورد استفاده قرار می‌گیرند. به بیان دیگر افزودنی‌های مجاز به محصولاتی اضافه می‌شوند که کمتر در برنامه غذایی فرد قرار دارد. اما رب یک ماده غذایی است که به‌صورت روتین استفاده می‌شود به‌ همین دلیل استفاده از مواد افزودنی در این محصول غیر‌ مجاز است. به عنوان مثال بنزوات سدیم در رب گوجه فرنگی غیر مجاز است اما متأسفانه خیلی از افراد سودجو از این مواد افزودنی استفاده می‌کنند تا از بروز کپک جلوگیری کنند.

 

افزودنی ها اگر بیش از اندازه مصرف شوند چه می‌شود؟

عارضه‌های گوارشی و ریسک سرطان به‌ ویژه سرطان دستگاه گوارش و بیماری‌های خونی افزایش پیدا می‌کند. برای همین توصیه می‌شود اگر به محصولات خانگی به‌خصوص رب‌های گوجه‌فرنگی معتبر و ایمن دسترسی ندارید از رب های گوجه فرنگی صنعتی استفاده کنید، چرا‌ که اگر در کارخانه‌ها از مواد افزودنی استفاده شود، در حد مجاز و تحت‌ نظارت متخصصان این کار انجام می‌شود.

 

بازدید 538 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 خرداد 1396 05:53
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search