سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
جمعه - ۳ خرداد - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الجمعة / 20 رمضان / 1440
تاریخ میلادی :
May 24 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 01:56

چگونه بدون اشک ریختن پیاز خرد کنیم؟ مطلب ویژه

اولین کار برای این منظور این است که پیازها را فریز کنیم. پیاز یکی از مواد غذایی است که هنگام پوست کندن و خرد کردن آن از چشمان ما اشک می ریزد. از علت های این ریزش اشک وجود آمینو اسیدی به نام سولفکسید است. هنگام خرد کردن پیازها این آمینو اسیدها آسیب می بینند. در نتیجه خرد کردن پیاز سولفکسید ها تبدیل به گازهای تحریک کننده چشم می شوند. این تحریک موجب ریزش اشک می شود. این گاز از داخل پیاز به چشم نفوذ می کند و چشم های ما طبق یک مکانیزم خودکار برای شستن خود و از بین بردن گاز تولید اشک می کند.

در این مقاله به چند روش اشاره می کنیم که به شما کمک می کند هنگام خرد کردن پیاز از چشمان شما اشک نریزد.

خرد کردن پیازها زیر آّ مانع رسیدن عناصر اسید سولفوریک به چشم ها و در نتیجه اشک آلود شدن چشم ها می شود.
بهتر است در ابتدا پیازها را فریز کنیم. تاثیر سرما بر گرفتن بوی پیازها بسیار مهم و تاثیرگذار است. در وقع سرما باعث می شود که سرعت تبدیل سولفکسیدها به گازهای اشک آور را کاهش می دهد. یکی از بهترین روش ها این است که پیش از آنکه پیازها را خرد کنیم ابتدا آن ها را به مدت 15 دقیقه در یخچال قرار دهیم و سپس از یخچال خارج کنیم و به آرامی خرد کنیم. شاید خرد کردن پیاز کمی سخت شود اما ارزشش را دارد.

 پیاز را از ریشه خرد نکنید. ریشه پیاز را سالم نگه دارید تا اشک های کمتری هنگام خرد کردن آن بریزید.

یک تکه نان در دهان نگه دارید. شاید این کار کمی احمقانه به نظر برسد اما تحریک چشم ها را کمتر می کند. نان مقداری از گازها را قبل از این که وارد بینی و چشم ها شود به خود جذب می کند.
 این روش هم در ظاهر احمقانه اما موثر است. هنگام خرد کردن پیاز یک عدد کبریت بین دندان های جلویی قرار دهید تا مانع از اشک آلود شدن چشم ها شود.
وقتی میوه ای را خرد می کنیم و یا سبزی را قطعه قطعه می کنیم در واقع در حال آسیب زدن به سلول های آن هستیم. در مورد پیاز نیز به همین صورت است. پس هر چه ابزار ما تیزتر باشد یعنی تیغه چاقوی ما تیزتر باشد سلول های پیاز کمتر آسیب می بیند و گاز کمتری از دیواره های سلولی پیاز رها می شود. خیلی مهم است که پیش از خرد کردن پیازها مطمئن شویم که چاقو و ابزار ما تیز باشد. در این صورت سرعت کار ما نیز بیشتر خواهد بود.


بازدید 205 بار آخرین ویرایش در جمعه, 21 ارديبهشت 1397 20:58
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search