سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
پنجشنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷
تاریخ قمری :
الخميس / 11 جماد أول / 1440
تاریخ میلادی :
Jan 17 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

پنج شنبه, 08 تیر 1396 06:30

روش تهیه گمنه

 

للک را می‌توان فله‌ای خرید اما در سوپر مارکت‌ها، للک بسته بندی شده هم موجود است. فقط خیلی دقت کنید روش نوشته بلغور ریزدانه گندم. دو مدل تو بازار هست یکی بلغور معمولی یکی بلغور خیلی ریز. ریز دانگیش هم در حدی است که اگر دو درجه بیشتر خورد شود می‌شود آرد گندم. پس امیدوارم درجه ریزیش دستتون اومده باشه و اشتباه نخرید.

گمنه یا للک یکی از غذاهای محلی استان بوشهر و خوزستان است. در ضمن این غذای را توی خوزستان خصوصا به عنوان پشت پای مسافر یا منزل نو و ... می پزند.

 

مواد لازم برای گمنه

 

للک دو پیمانه گمنه

 

آب (یا آب مرغ) دو پیمانه

 

پیاز دو عدد بزرگ

 

روغن

 

نمک

 

للک

 

طرز تهیه گمنه

 

للک را می توان فله ای خرید اما در سوپر مارکت‌ها، للک بسته بندی شده هم موجود است. فقط خیلی دقت کنید روش نوشته بلغور ریزدانه گندم. دو مدل تو بازار هست یکی بلغور معمولی یکی بلغور خیلی ریز. ریز دانگیش هم در حدی است که اگه دو درجه بیشتر خورد شه می‌شود آرد گندم. پس امیدوارم درجه ریزیش دستتون آمده باشد و اشتباه نخرید.

 

 للک رو تفت می‌دهیم در حدی که تغییر رنگ داده قهوه ای روشن بشه. مواظب باشید خیلی زود می‌سوزد. پیاز رو با روغن تفت می‌دهیم تا طلایی خوشرنگ شه. مجددا دقت کنید نسوزد. آب مرغ (یا آب و نمک) رو اضافه می کنیم. می‌گذاریم به جوش بیاد. ما با آب مرغ درست می کنیم چون هم مقوی تره هم خوشمزه تر. پس اگر در خانه آب مرغ دارید که دیگه خودش ادویه و نمک دارد در غیر این صورت همین الان به آب تان نمک و زردچوبه هم اضافه کنید. پیشنهاد اینه که از آب مرغ استفاده کنید و این را هم بگویم که همیشه میزان آب و للک مساوی است. همین که بجوش آمد للک رو اضافه می کنیم بهتر است با قاشق چوبی باریک هم بزنیم که دوران بهتری شکل می‌گیرد و بافت للک بهتر می‌شود وقتی آبش تمام شد حرارت رو کم می کنیم و در دیگ رو می‌گذاریم و اجازه می‌دهیم ده دقیقه دم بکشد

 

 مواظب باشید ته دیگش نسوزد. اگه خوب درستش کرده باشید و پیاز داغ و روغن خوبی داشته باشه و درست همش زده باشید الان موقع سرو دونه دونه از آب در میاد. خیلی ها رو دیدم که للکشون شفته و خمیری بوده. پس یه کم هم تجربه و دقت می‌خواد.

 

 برای اینکه للک لطیف تر بشه و به اصطلاح بوشهری ها تیف دربیاد (اهالی شهرستان دشتی به شیوه های مختلفی مرتب گمنه رو درست می‌کنند) به این صورت عمل میکنن که کمی میزان آبش رو بیشتر می کنند و بعد از اینکه للک رو به آب اضافه شد و للک آب رو کشید زیر دیگ رو خاموش می کنند در حالی که هنوز مقداری آب روی للک باقی مونده بعد در دیگ رو گذاشته و بعد از 10 تا 15 دقیقه مجدداً زیر دیگ را روشن کرده و اجازه می‌دهند تا به مدت 15 دقیقه دم بکشد که دیگه ته دیگ نخواهد داشت.

 

بازدید 440 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 مرداد 1396 09:54
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search