سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
چهارشنبه - ۲ مرداد - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الأربعاء / 22 ذو القعدة / 1440
تاریخ میلادی :
Jul 24 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

شنبه, 11 آذر 1396 00:00

وقوع زلزله 6 ریشتری در کرمان. خسارت جانی نداشت مطلب ویژه

 

 

دیروز صبح زمین لزره کرمان را لرزاند. فرماندار راور گفت: زلزله صبح امروز هیچ خسارت جانی در شهرستان راور نداشته است.

مرکزژئوفیزیک دانشگاه هارواود آمریکا وابسته به سازمان ناسا اعلام کرد، میزان پس لرزه های استان کرمان غیرعادی و بیشتر ازحد معمول می باشند، لذابه همه مردم استان کرمان هشدار داد که احتمال وقوع زلزله ای با قدرت 6 الی 8 ریشتر در چند روز آینده وجود دارد و خواستار رعایت تمامی نکات ایمنی وجمع آوری آذوقه توسط مردم شد و استفاده از مکان‌ها ایمن را خواستارشد.

 

به گزارش ایسنا منطقه کویر این متن در شبکه های مجازی پخش شده است، و ایسنا برای صحت این مطلب به تهیه گزارشی در این خصوص پرداخته است.

 

دکتر" سید جلیل الدین فاطمی"- مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان- در این باره به ایسنا منطقه کویر، می گوید: زلزله را با چند پیش لرزه نمی توان پیش بینی کرد و این مورد نمایی است، بلکه پیش نشانگرهای زیادی در پیش بینی احتالی زلزله دخیل می باشند..

 

وی وقوع زلزله های با شدت کم را مفید دانست و اظهار کرد: زلزله های زیادی که با شدت کم صورت می گیرند، باعث تخلیه انرژی گسل می گردد، بنابراین تعداد زیاد زلزله دلیل بر وقوع زلزله با ریشتر بالای 6 نمی باشد.

 

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: اما اگر زلزله های نامعمولی مانند زلزله بم که 4 زلزله 4 ریشتر در ظرف 24 ساعت به وقوع پیوست این نوع زلزله ها مهم و احتمال وقوع زلزله مخرب را می توان داد، اما زلزله های کمتر از 4 ریشتر چنین امری را بیان نمی کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه زلزله های بزرگ در مدت زمان کم احتمال وقوع زلزله می دهند، ابراز کرد: زلزله قابل پیش بینی نمی باشد، مثلا در کشور چین چندین بار اعلام نمودند که زلزله مخربی در راه است، اما فقط یکبار وقوع زلزله بزرگ درست پیش بینی شد که آن نیز بر اساس احتمالات پیش بینی گردیده است.

 

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان اعلام کرد: نمی توان با یک پیش نشانگر احتمال وقوع زلزله را مطرح کرد، بلکه باید حداقل 10 تا 15 پیش نشانگر وجود داشته باشد.

 

وی در ادامه بر استحکام سازی ساختمان ها تاکید و عنوان کرد: باید منازل و ساختمان های از استحکام مناسبی برخوردار باشند؛ با زلزله باید کنار آمد، مانند کشور ژاپن زمانی که زلزله 6.5 ریشتری در آن رخ می دهد فقط یک مجروح در پی دارد، اینکه در یک زلزله 6 ریشتری در برخی نقاط صدها کشته و زخمی بر جای می گذارد این امر به دلیل عدم استاندارد سازی منازل می باشد.

 

فاطمی به زلزله گلباف در اوایل دهه 60 ومیزان خسارات جانی و مالی آن زلزله یادآور شد و اذعان کرد: زلزله قایل پیش بینی نمی باشد و این مطلب که در شبکه های مجازی رد و بدل می گردد، صحت ندارد.

 

وی به زلزله خیز بودن استان کرمان اشاره و یادآوری کرد: استان کرمان در گذشته نه چندان دور شاهد وقوع زلزله زرند و بم و تعداد زیادی کشته بوده، بنابراین باید مردم کرمان منازل خود را ایمنی و شناژی ساخته تا باخیالی سوده زندگی کنند.

 

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان ابراز کرد: کرمان یک استان زلزله خیز می باشد و هر روز بطور متوسط یک زلزله کمتر از 3 ریشتر در آن رخ می دهد که مردم آن را احساس نمی کنند، اما سوال اینجا مطرح است که چگونه فقط از روی یک پیش نشانگر که زلزله بیش از حد معمول رخ داده است، وقوع زلزله 6 تا 8 ریشتر پیش بینی شده است که امری قابل تامل می باشد و چنین موردی امکان پذیر نیست.

 

وی ادامه داد: تعداد زیاد زلزله فقط نشانگر این می باشد که گسل های منطقه فعال شده اند و این دلیلی بر وقوع زلزله بزرگ نمی باشد و این مورد موسخ نمی باشد. 

 

همچنین "ابوالقاسم سیف الهی"- معاون امور عمرانی و فنی استانداری کرمان- ضمن تکذیب این مطلب به ایسنای منطقه کویر، می گوید: هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است که زلزله را قبل از وقوع پیش بینی کند و تنها حدس و گمان ممکن است زده شود اما پیش بینی وقوع صد درصد زلزله تاکنون امکان پذیر نبوده است.

 

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته دنیا حداکثر 1 یا 2 دقیقه قبل از وقوع زلزله توانسته اند پیش بینی زلزله را کرده و هشدار دهند، و اگر چنین امری امکان پذیر بود آمریکا و ژاپن زلزله های کشور خود را پیش از وقوع پیش بینی می کردند.

 

معاون امور فنی و عمرانی استاندار کرمان این موضوع را شایعه دانست و اعلام کرد: عمر چندانی از تشکیل فضای مجازی در کشور ما نمی گذارد، به این دلیل شایعه پراکنی در این فضا زیاد صورت می گیرد، مردم نباید به این شایعات توجهی نمایند.

 

وی یادآوری کرد: در چند روز گذشته زلزله ای به بزرگی 4.8 ریشتر در نزدیکی شهرستان زرند به وقوع پیوست و پس لرزه های پس از آن کاهشی بود.

 

سیف الهی زلزله اخیر زرند را مربوط به گسل کوهبنان دانست و توصیه کرد: مردم باید همواره رعایت نکات ایمنی را انجام دهند، اما با این حال ستاد بحران و فرمانداران کوهبنان، زرند و راور پیش بینی های لازم را انجام داده اند، اما آنچه در فضای مجازی منتشر شده است، شایعه می باشد. 

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: هیچ کس نمی تواند زلزله را پیشگویی کند و مراکز رسمی کشور از جمله مرکز ژئوفیزیک تهران، ستاد مرکزی بحران کشور و مراکز زلزله نگاری اگر مواردی مشاهده نموده بودند، قطعا اطلاع رسانی خواهند کرد.

 

بازدید 429 بار
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search