سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
پنجشنبه - ۳۱ مرداد - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الخميس / 21 ذو الحجة / 1440
تاریخ میلادی :
Aug 22 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

یکشنبه, 20 خرداد 1397 06:17

هر آنچه درباره عفونت ادراری مردان باید بدانید مطلب ویژه

برخی بیماری ها در زنان و مردان به طور مشترک وجود دارد. البته طبق آمار موجود درباره بیماری ها ممکن است میزان شیوع در دو جنس متغیر باشد. مثلا درباره عفونت ادراری طبق امار موجود در مجلات بهداشت و سلامت میزان ابتلای زنان به این بیماری نسبت به مردان بیشتر است. عفونت ادراری در مردان کمتر از زنان مشاهده می شود.
در این مقاله اطلاعات کامل و بسیار مفید و کاربردی در ارتباط با بیماری عفونت ادراری در مردان از جمله علت های پدید امدن و میازن شیوع و درمان این بیماری را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

عفونت ادراری مردان

در بیماری عفونت مثانه انواعی از باکتری ها وارد مثانه شده و در انجا رشد می کنند. در مواردی نیز این باکتری ها در کلیه ها و لوله های که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند, باقی می مانند. این وضعیت پیش امده عفونت دستگاه ادراری urinary tract infection یا UTI نام دارد. میزان شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است. 
برای درمان بیماری عفونت دستگاه ادراری اغلب آنتی بیوتیک تجویز می شود. با مصرف انتی بیوتیک به راحتی درمان می شود. مگر اینکه موارد خاصی از این بیماری پیش آمده باشد.

علائم بیماری عفونت ادراری در مردان

نشانه های عفونت دستگاه ادراری ناگهان بروز می کنند و عبارتند از:
    احساس درد در قسمت مرکز و پایین شکم، درست بالای استخوان لگن
    مشاهده خون در ادرار
    ادرار دردناک و احساس سوزش
    نیاز به دفع مکرر ادرار
    نیاز ناگهانی به خالی کردن مثانه
برخی نشانه ها که علاوه بر نشانه های ذکر شده ظاهر می شوند، نشان می دهند که به عفونت پروستات مبتلا شده اید، این نشانه ها عبارتند از:
    تب
    لرز
    خستگی شدید
    مشکل در دفع ادرار
    درد در ناحیه لگن یا بین روده و کیسه بیضه یا اسکروتوم scrotum
نشانه های عفونت ادراری زمانی که کلیه ها درگیر می شوند، علاوه بر نشانه های بالا عبارتند از:
    درد در پهلوها یا پشت که با تغییر وضعیت هم تغییر نمی کند
    تب و لرز
    تهوع و استفراغ

جستجوی علت‌های ابتلا به عفونت ادراری در مردان

در اکثر موارد عفونت داراری توسط باکتری Escherichia یا E.coli ایجاد می شود که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این باکتری از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری می شود. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را از طریق آلت تناسلی از مثانه خارج می کند.
عفونت ادرار در زنان رایج تر از مردان است، زیرا مجرای ادرار زنان کوتاهتر است و باکتری ها برای رسیدن به مثانه فاصله کوتاهتری را طی می کنند. احتمال اینکه یک مرد از طریق رابطه جنسی دچار عفونت ادراری شود، ضعیف است، زیرا عامل عفونت معمولا باکتری است که تقریبا در دستگاه ادرار انسان وجود دارد.
عفونت ادراری در مردان در سنین بالا رایج تر است. یکی از علل آن این است که مردان در سنین بالا بیشتر دچار بزرگی غیر سرطانی پروستات می شود که هایپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia نامیده می شود. پروستات در اطراف گردن مثانه قرار می گیرد، جایی که مجرای ادرار به مثانه متصل می شود. بزرگ شدن پروستات می تواند گردن مثانه را ببندد و حرکت ادرار سخت تر می شود. اگر مثانه به طور کامل خالی نشود، باکتری هایی که به طور طبیعی با ادرار خارج می شوند، در مثانه باقی می مانند.
دیگر عواملی که احتمال بروز عفونت ادراری را افزایش می دهند، عبارتند از:
    ختنه نکردن
    بی اختیاری مدفوع
    عدم تحرک برای مدت طولانی
    عدم نوشیدن مایعات کافی
    جراحی سیستم ادراری که به تازگی انجام شده
    دیابت
    برقراری رابطه مقعدی که مجاری ادرار را در معرض باکتری های بیشتری قرار می دهد

آشنایی با راه های درمان عفونت ادراری

اگر به عفونت ادارای مبتلا هستید، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید. بسته به نوع آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده، این داروها را یک یا دو بار در روز و به مدت 5 تا 7 روز یا بیشتر مصرف می کنید.
به علاوه لازم است مایعات کافی بنوشید. ممکن است به علت بروز ناراحتی و درد در زمان دفع ادارار از نوشیدن مایعات زیاد اجتناب کنید، اما ادرار کمک می کند باکتری ها از سیستم اداراری خارج شوند. در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها به بدن خود آبرسانی کنید و زیاد به دستشویی بروید.

اطلاعاتی درباره دوره بهبود عفونت ادراری

زمانی که شروع به مصرف آنتی بیوتیک ها می کنید، ممکن است طی دو تا سه روز به طور قابل توجهی احساس بهبود کنید. اگر علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.
لازم است تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبود می کنید. قطع مصرف آنتی بیوتیک منجر به رشد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک های رایج می شود. در حقیقت کامل نکردن دوره درمان با آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن باکتری های ضعیف شده و باکتری های قوی تر و مقاوم تر را رها می کند.

راه های پیشگیری از عفونت ادراری در مردان

برای پیشگیری از عفونت ادراری لازم است احتمال ورود و تهاجم باکتری ها به دستگاه ادراری را کاهش دهید. برای جلوگیری از ورود باکتری ها به دستگاه ادرار می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
- ناحیه آلت خود را تمیز و خشک نگه دارید.
آیا می توان عفونت ادراری را در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد؟
درمان عفونت ادراری در خانه و بدون مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. اکثر مواقع عفونت ادراری بدون مصرف انواع آنتی بیوتیک درمان نمی شود و تاخیر درمان عفونت ادراری منجر به بروز پیامدهایی مانند عفونت کلیه و سپسیس* یا عفونت خون sepsis می شود. اگر فکر می کنید به عفونت ادراری مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.
عفونت خون یا سپسیس Sepsis :بیماری است که به آن مسمومیت خونی یا باکتری در خون هم گفته می‌شود که به علت مواد سمی تولید شده توسط عوامل عفونی مثل باکتری، ویروس یا قارچ‌ها و یا به دلیل سیستم دفاعی ضعیف بوجود می‌آید.
- در هنگام نیاز حتما به دستشویی بروید و ادرار خود را نگه ندارید
- مایعات کافی بنوشید، اکثر افراد زمانی که تشنه هستند یا در هنگام غذا خوردن نوشیدنی یا آب می نوشند. در هوای گرم و زمانی که فعالیت دارید، آب بیشتری بنوشید. تمام نوشیدنی ها در میزان تعادل می توانند آبرسان باشند، از جمله نوشیدنی های بدون گاز، قهوه و چای.
- در دستشویی خود را از جلو به عقب بشویید.
توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد بسیار مهم است. در ابتدا شما را با علائم بیماری عفونت دستگاه ادراری در مردان آشنا کردیم و در ادامه نشانه ها را در کلیه نیز بیان کردیم. راه های درمان و پیشگیری نیز مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ادراری در مردان هر گز به این بیماری مبتلا نشوید و همیشه در سلامت کامل به سر ببرید. از توجه به این نکته غافل نشوید که رعایت نکات بهداشتی بسیار اهمیت دارد.

بازدید 318 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 خرداد 1397 03:21
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search