سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
جمعه - ۲ آبان - ۱۳۹۹
تاریخ قمری :
الجمعة / 7 ربيع أول / 1442
تاریخ میلادی :
Oct 23 2020
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

جمعه, 07 ارديبهشت 1397 15:01

معاینه لگنی زنان چه شرایطی دارد؟ مطلب ویژه

احتمالا اگر به پزشک مخصوص زنان مراجعه کرده باشید از شما خواسته باشد تا شما را معاینه لگنی کند. ممکن است برای شما این سوال پیش آید که معاینه لگنی چه سودی دارد؟ معاینه لگنی به پزشکان کمک می کند که یافته های با ارزش زیادی را متوجه شوند.

در واقع آزمایش لگنی به پزشک شما این کمک را می کند که در اندام های شما به عنوان یک خانم , قبل در حین و بعد از یائسگی به دنبل علائم بیماری بگردد. در واقع از نظر علمی واژه لگنی به حفره لگن اشاره می کند. این آزمایش لگنی برای این انجام می شود تا اندام های نام برده در زیر در یک خانم مشاهده شود:
لوله فالوپ ( یک لوله که تخمک را از تخمدان به رحم می رساند )
تخمدان ( غددی که تخمک را تولید می کنند )
مثانه ( کیسه ای که ادرار را نگه می دارد )
راست روده ( اتاقکی که کولون را به مقعد وصل می کند )
رحم
واژن ( مجرایی ماهیچه ای که از گردن رحم تا لب های واژن توسعه می یابد)
گاهی در این معاینات لگنی حساسیت هایی پدید می آید. در واقع سایز بدن یک خانم حساسیت آزمایش لگنی را مشخص می کند. در طرفی بهتر است بدانید که انجام این آزمایش برای خانم هایی با اضافه وزن زیاد دشوار است و حساسیت آزمایش برای ایاشن پایین می آید. در این موقعیت ها دکترها ترجیح می دهند که علاوه بر آزمایش لگنی تست ماورای صوت نیز بر روی بیماران انجام دهند.

دلیل ضرورت انجام آزمایش لگنی در خانم های یائسه چیست؟

حتما این مطلب را بارها شنیده اید که افزایش سن باعث افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان می شود. افزایش سن احتمال افزایش ابتلا به سرطان را زیاد می کند. در این جا است که انجام منظم آزمایش لگنی هم برای خانم های یائسه و هم برای خانم هایی که پس از این دوران به سر می برند یک ضرورت است. زیرا به آن ها این امکان را می دهد که اگر به سرطان مبتلا شدند در مراحل اولیه آن را تشخیص دهند و درمان را شروع نمایند.

خانم های یائسه باید هر چند وقت یکبار آزمایش پاپ را انجام دهند؟

براساس گزارش سرویس پیشگیری امریکا، انجام آزمایش پاپ ( پاپ اسمیر ) با آزمایش پاپیلوویروس انسانی ( HPV ) هر ۳ الی ۵ سال یکبار در خانم های ۳۰ الی ۶۵ ساله توصیه میشود . خانم های بالای ۶۵ سال می توانند دیگر آزمایش انجام ندهند اگر : در طی ۱۰ سال ، حداقل ۳ آزمایش پاپ پشت سر هم منفی و یا دو آزمایش HPV پشت سر هم منفی داشته اند . اما خانم هایی که سابقه تشخیص ناهنجاری های پیش از سرطانی پیشرفته ( یعنی تشخیص بافت یا سلول های غیر طبیعی که ممکن است منجر به سرطان شود و به آن ها Precancer می گویند ) داشته اند باید حداقل تا ۲۰ سال آزمایشات را انجام دهند .
خانم هایی هم که هیسترکتومی همراه با برداشتن گردنه رحم داشته اند و هیچ سابقه ای از سرطان های لگنی و ناهنجاری های پیش سرطانی نداشته اند ، لازم نیست که دیگر آزمایشات را انجام دهند .
اما اگر شما به آزمایشات پاپ هر ساله نیاز ندارید ، اما توصیه می شود که هر سال معاینه های زنانه را انجام دهید تا سلامتی تان را حفظ کنید.

آیا باید برای آماده شدن برای آزمایش لگنی ، کاری انجام دهم ؟

کار خاصی نباید انجام دهید . هنگامی که به مطب می رسید دکتر ممکن است در صورت لزوم از شما بخواهد که از حمام استفاده کنید و بخاطر این امر است که شما در طول آزمایش احساس راحتی کنید . گاهی هم از شما نمونه ادرار خواسته می شود.

در طی این آزمایش باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم ؟

باید انتظار داشته باشید کمی احساس ناراحتی کنید . اما نباید در طی آزمایش احساس درد کنید . خود آزمایش حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد . اگر در طول آزمایش و یا قبل از آن سوالی داشتید از دکتر بپرسید .
معاینه لگن خانم ها,معاینه لگن قبل از باردرای
پزشک با معاینه لگنی اواخر بارداری، پیشرفت بارداری تان را ارزیابی می کند

 آزمایش لگنی چگونه انجام می شود ؟

مراحل آن :
از شما می خواهند که لباس هایتان را در بیاورید ( ممکن است که از شما بخواهند لباس بیمارستان یا کاوری دیگر بپوشید ) .
راجع به هرگونه نگرانی یا خطر سلامتی با شما صحبت می کنند .
از شما می خواهند به پشت دراز بکشید و آرام باشید .
نقطه زیر شکم را فشار می دهند تا اندام ها به سمت بیرون فشار آورند .
به شما کمک می کنند تا در موقعیتی قرار بگیرید تا آزمایش با آینه طبی را انجام دهند .
از شما می خواهند که زانوهایتان را خم کنید و در استخوان رکابی جمع نمایید .
برای آزمایش اسپکولوم آماده می شوید . اسپکولوم یک آینه طبی است که از طریق واژن وارد بدن شما می شود . اسپکولوم باعث باز شدن واژن می شود بطوریکه واژن ، گردن رحم و رحم دیده شوند .
حالا در صورت لزوم آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود . تکنیسین یا پزشک از یک کاردک چوبی یا پلاستیکی و یک قلم مو یا برس کوچک استفاده می کند تا نمونه ای از سلول های گردن رحم بردارد . یک نمونه هم از مایع ترشحی واژن برای آزمایش عفونت گرفته می شود .
بعد اسپکولوم برداشته می شود .
حالا نوبت آزمایش دستی با انگشت است . دکتر یا تکنیسین ، دو انگشتش را دوطرف واژن قرار می دهد و از دست دیگر استفاده می کند تا ناحیه ای که حس می کند را به پایین فشار دهد.
گاهی هم آزمایش روده ( مقعدی ) انجام می شود . دکتر انگشتی را که با دستکش پوشیده شده داخل مقعد و روده می کند تا وجود هر تومور یا چیز غیر طبیعی را تشخیص دهد .
سپس دکتر راجع به آزمایش صحبت می کند ( ممکن است که از شما بخواهد که بعدا برای گرفتن نتایج مراجعه کنید ).

آزمایش لگنی چه چیزهایی را نشان می دهد؟

همانطور که تاکنون توضیح داده شد, در طی آزمایش پاپ اسمیر نمونه ای از سلول ها برای آزمایش برداشته می شود و این کار برای تشخیص سرطان های حفره لگنی و یا سلول هایی که مستعد ابتلا به سرطان هستند صورت می گیرد. نمونه های گرفته شده را درون محلولی می ریزند و به آزمایشگاه منتقل می کنند. همچنین علاوه بر این ممکن است که آزمایشاتی جهت شناسایی بیماری های منتقل شونده از طریق رابطه جنسی و انواع عفونت ها انجام بگیرد.


بازدید 1262 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 02:50
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search