سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الأحد / 19 ذو القعدة / 1440
تاریخ میلادی :
Jul 21 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

دوشنبه, 27 شهریور 1396 00:00

آشنایی با تونل آکواریوم اصفهان

 

 برای دیدن کلکسیونی از ماهی‌های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم اصفهان بروید. یک تونل شش کیلومتری، آن هم در عمق شش متری زمین! دور تا دور تونل با آکواریوم‌هایی پوشانده شده که در آن ، همه مدل ماهی‌ای وجود دارد. زادگاه‌شان هم زیاد فرق نمی‌کند. از هر قاره، اقیانوس، دریا، دریاچه و رودخانه معروفی که فکرش را بکنید یک نمونه ماهی در آن  می بینید.

تونل آکواریوم اصفهان  

نکته شگفت‌انگیزتر این مجموعه این است که شما می‌توانید با پستانک و شیشه شیر و یا با دست به ماهی ها غذا بدهید و اوقات لذتبخشی در کنار بهترین گونه های ماهی های جهان داشته باشید. 

برای دیدن 350 گونه از زیباترین و نادرترین ماهی‌های پنج قاره جهان نیازی نیست به دور دنیا سفر کنید. فقط کافی است نوک دماغتان را بگیرید و به مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان بروید. جایی که بیش از پنج هزار موجود زنده دریایی را در خود جای داده است. یک تونل عریض و طویل که کناره‌ها و سقف آن برخلاف تونل‌های معمولی با شیشه‌های آکواریوم پوشیده شده است، طوری که با چند ساعت قدم زدن در این تونل آکواریوم، می‌توانید زیباترین و کمیاب‌ترین گونه‌های دریایی را ببینید و بودن در فضای اقیانوس و عمق 35 متری آن را تجربه کنید.

 

تونل آکواریوم اصفهان  

اولین و بزرگ‌ترین تونل آکواریوم کشور تونل آکوریوم اصفهان، 33 آکواریوم پنج تا 10 متری را در خود جای داده است. یعنی شما با بازدید از این مجموعه می‌توانید حضور در عمق 35 متری بزرگ‌ترین اقیانوس‌های جهان را تجربه کنید.

 

در 33 آکواریوم این تونل، گونه‌های مختلف آّبزیان، ماهی‌های آب های شور و شیرین و ستاره های دریایی از پنج قاره مختلف جهان در معرض دید عموم قرار دارند. آکواریوم های تماتیک، سیلندر آکواریوم یا آکواریوم های استوانه‌ای و آکواریوم های لمسی نمونه هایی از آکواریوم هایی است که در این مجموعه از آن استفاده شده است.  

تونل آکواریوم اصفهان  

 

  

البته این فقط نمونه ای از ماهی هایی است که شما در آکواریوم های این مجموعه مشاهده می کنید. ماهی های رودخانه ای آسیا، ماهی های رودخانه های استرالیا، کلون فیش، دلقک ماهی ها، آنتن ماهی، خفاش ماهی و... از دیگر گونه هایی هستند که در این مجموعه نگهداری می شوند.

تونل آکواریوم اصفهان  

 

در تونل آکواریوم اصفهان، 350 گونه از زیباترین و نادرترین ماهی های پنج قاره جهان وجود دارد

 

در سیلندر آکواریوم‌ها، خانواده دلقک ماهی‌ها، انواع مارماهی‌های مورن و ماهی کوپی باله بلند زندگی میکنند. به طور کلی این ماهی ها براساس طبع و نوع محیطی که باید در آن زندگی کنند دسته‌بندی شده‌اند. 100 قطعه از این آبزیان جزو خطرناک‌ترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهی ها هستند و حتی قرار است شش کوسه هم به مجموعه اضافه کنند.

 

تونل آکواریوم اصفهان  

بدون شک اسب‌های دریایی  از شگفت‌انگیزترین گونه‌های  ماهی هستند که تا به حال مشاهده کرده‌اید. می‌پرسید چرا؟ اسب دریایی از جهاتی با ماهی‌های دیگر تفاوت دارد. در این‌گونه، نوع ماده مانند دیگر ماهی‌ها تخم نمی‌ریزد و آن‌ها را به حال خود رها نمی کند بلکه تخم ها را درون کیسه‌ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد تا جنس نر تا هنگام خروج نوزاد از این تخم‌ها محافظت کند. 

 

طول مدت حاملگی اسب دریایی معمولا بین دو تا سه هفته متغیر است و در این مدت، این جنس نر است که کار محافظت از تخم‌های ماهی را بر عهده دارد. اسب‌های دریایی از خانواده سوزن ماهیان هستند و در آب‌های معتدل زندگی می‌کنند. طرز شنا کردن این ماهی‌ها هم کمی خاص‌تر از بقیه ماهی‌ها است. اسب های دریایی قد بلند و غیرمعمول دارند و سرشان هم به شکل اسب است. برای همین به سمت بالا شنا می کنند. 

  

البته این ماهی ها به ساکن بودن در یک نقطه هم معروف هستند. «اسب های دریایی می تواند مدت زمان زیادی را بدون حرکت باقی بمانند. یعنی با گیر دادن دم چسبیده خود بین مرجان ها و جلبک های دریایی می ایستند و درواقع این حرکتشان نوعی استتار در مقابل دشمن است. بدن اسب دریایی از صفحات کوچک استخوانی پوشیده شده و نوعی اسکلت خارجی دارد.» 

  

خصوصیات منحصر به فرد اسب‌های دریایی به همین جا ختم نمی شود. تک همسری یکی دیگر از خصوصیات غیرعادی این گونه از ماهی‌های آّب های معتدل است که هنوز هم محققان برای چرایی این مسئله به جوابی نرسیده اند. معمولا ماهی‌ها برای تخم‌ریزی و تولیدمثل با انواع ماهی‌های ماده و همنوع خودشان جفت می شوند اما اسب ‌های دریایی در این زمینه نادر هستند و تنها گونه از ماهی های تک همسر بر روی کره زمین به شمار می روند. 

 

غذا دادن به ماهی ها با شیشه شیر و پستانک!

ماهی کوی یا کپور ژاپنی از کشور ژاپن به آکواریوم اصفهان آمده است. نکته جالب توجه این گونه از ماهی ها این است که شما می توانید دقیقا مثل یک نوزاد با استفاده از شیشه شیر و پستانک به این ماهی ها غذا بدهید. غذا دادن به این ماهی توسط شیشه شیر و پستانک در آکواریوم اصفهان وجود دارد و تمامی بازدیدکنندگان می توانند به راحتی این کار را انجام دهند و لذت این کار را ببرند. 

 

البته به این نکته هم باید دقت کنید که رفتار این ماهی‌ها دقیقا مثل یک نوزاد و بسیار حساس است. برای همین باید خیلی با احتیاط کار غذا دادن را انجام دهید. کوی‌ها در محیط های صخره‌ای زندگی می کنند و انواع تزیینی و رنگارنگ دارند. این ماهی ها به قدری زیبا هستند که به آنها «کپور زربفت» هم می گویند. کوی ها در تمام دنیا طرفداران زیادی دارند و نماد عشق و دوستی خوانده می‌شوند.

  

ماهی هایی که گله‌ای زندگی می کنند

ماهی پاکو ماهی‌ای صلح‌جو است که معمولا به ماهی‌های کوچک‌تر از خودش آسیب نمی‌زند. این ماهی‌ها گیاهخوار هستند و در دمای 22 تا 28 درجه زندگی می‌کنند. اندازه پاکوها به 110 سانتی متر هم می رسد. 

 

پاکوهایی که قرمزی شکم‌شان بیشتر و همچنین باله‌های پشت شان نوک تیزتر باشد نر هستند و به این صورت جنسیت شان تشخیص داده می شود. این ماهی ها باید به صورت گله‌ای زندگی می‌کنند و فقط به صورت گروهی نگهداری می شوند. پاکوها از تنهایی ترس و وحشت بسیاری دارند.

  

تونل آکواریوم اصفهان, 33 آکواریوم پنج تا 10 متری را در خود جای داده است

 

بازدید 276 بار
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search