سایت خبری بانوی سبز

تاریخ شمسی :
یکشنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۸
تاریخ قمری :
الأحد / 19 ذو القعدة / 1440
تاریخ میلادی :
Jul 21 2019
ساعت :

بانوی سبز سایت خبری مخصوص بانوان

.مجموعه بانوی سبز با ارائه مطالب خبری،تخصصی و تفریحی و توجه به نیازها و دغدغه های بانوان توانسته جایگاه خوبی را در میان بانوان ایرانی بدست آورد.

بانوی آشپزخانه

دنیایی کودکان

بانوی روز

بانوی خانه

دین و زندگی

سرگرمی

مد روز

بانوی موفق

یکشنبه, 19 آذر 1396 14:00

غار نباتی یزد

 

 

 

  

غار نباتی

 

پس از گذشت سال‌ها از شناسايي اين غار ، هنوز صداي چك‌چك آب گوش طبيعت‌گردان و هر بيننده‌اي را نوازش مي‌دهد و اين نشان از فعاليت غار زايي است.

به گفته كارشناسان ، هنوز غار نباتي فعال است و آثار غارزايي در آن وجود دارد.

 

به اعتقاد آن‌ها ، وجود رطوبت داخل غار، چكيدن آب از قنديل‌ها، ترميم قنديل‌هاي شكسته شده و وجود مواد آهكي داخل غار از نشانه‌هاي فعاليت است.

غار نباتی در 60 کیلومتری شمال غربی شهرستان تفت در حوالی روستای تاریخی و زیبای «ندوشن» از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق (اشکذر) واقع شده است. در این غار ستون‌‌های زیبا و بارگاه‌‌های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان‌های مختلف آن، فضاهای جالب و بدیعی پدید آورده ‌اند.

 

قندیل‌های نبات مانند غار نباتی آن را به غاری زیبا در استان یزد تبدیل کرده است.  غار نباتی دارای دو دهانه است بدین نحو که در کنار دهانه اصلی آن که نیازمند یک فرود سه متری است دهانه دیگری به صورت مصنوعی ایجاد گردیده که دیگر نیازی به فرود ندارد.

 

بعد از ورود به درون غار و پشت سر گذاشتن سراشیبی پیش رو به یک سه راهی می‌رسیم. مسیر سمت چپ با شیبی تند به چشمه آب قابل شربی در عمق 19 متری غار منتهی می‌شود. مسیر سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می‌شود. مسیر روبه‌رو مسیر اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می‌رسد.

 

در این تالار دو راه موجود است راه سمت راست حفره‌هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می‌شود و مسیر سمت راست سوراخ کوچکی است که می‌بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد. در این تالار نیز دو راه پیش روی داریم؛ مسیر سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می‌شود و مسیر سمت چپ با شیبی تند وارد تالار سوم که آخرین تالار غار است و با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است می شود. در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و دشواری نیست.

غار نباتی  

 ستون ‌های زیبا و بارگاه‌ های طبیعی در غار نباتی 

 

 غار شگفت‌‌انگیز نباتی با بلورهای نبات مانند و سفید رنگ، عروس غارهای استان یزد است كه هنوز صدای چكه‌‌های آب را می ‌توان در آن شنید و جزو غارهای فعال شناخته می ‌شود كه در آن غارزایی و رسوب‌ گذاری با سرعتی بسیار كم در حال تداوم است.

 

به اعتقاد کارشناسان، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ها، ترمیم قندیل ‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه‌ های فعالیت غار نباتی یزد است.

 

 

چگونگی دسترسی به غار:

از دو استان مختلف می‌توان به این غار دسترسی پیدا کرد که هر دوی این مسیرها به ندوشن ختم می‌شوند.

 

1)  استان یزد, میبد, ندوشن. که تمام مسیر آسفالت است.

 

2)  استان اصفهان, اصفهان, اژیه, ورزنه, سورک و ندوشن.

 

در این مسیر که از کنار باتلاق گاوخونی عبور می‌کند از ورزنه تا سورک تقریبا 70 کیلومتر جاده خاکی است که البته برای ماشین های سواری نیز قابل تردد است و در مجموع از روستای ورزنه تا ندوشن 110 کیلومتر است. 

غار نباتی  

 غار شگفت‌ انگیز  نباتی، با بلورهای نبات مانند و سفید رنگ، عروس غارهای استان یزد است

 

بعد از رسیدن به ندوشن باید به سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد, تا به روستای صدر آباد رسید , 8.6 کیلومتر بعد از روستای صدر آباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد می‌رسیم , 1.3 کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده  خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار دارد. پس از طی 6.1 کیلومتر در این جاده (بدین نحو که در مسیر, اول به آغل گوسفندان و سپس به مجموعه کوچکی از درختان بر می‌خوریم که بلافاصله بعد از آن به دو دوراهی می‌رسیم که در اولی سمت راست و در دومی سمت چپ را انتخاب می‌کنیم و جاده را در مسیری کوهستانی ادامه می‌دهیم ) به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می‌رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوه پیمایی می‌توان به دهانه غار که 148 متر بالاتر از نقطه شروع کوه‌پیمایی است رسید.

غار نباتی   

غار نباتی، جزو غارهای فعال شناخته می‌‌شود كه در آن غارزایی و رسوب‌ گذاری در حال تداوم است

 

غار نباتی    

 

 

بازدید 311 بار
کلیه حقوق این سایت متعلق به بانوی سبزمی باشد.
طراحی و پیاده سازیوبیگو

Search